On the road – Představujeme Bazu
Představujeme Michala (kterému však nikdo nikdy neřekl jinak než Baza) prvního instruktora na On The Road, který bude během surfového road tripu po španělském pobřeží dbát na váš surfový progres.
Jak dlouho surfuješ? Pamatuješ si na bod, kdy sis řekl, že by tě lákalo učit na prkně i ostatní?
Tahle otázka je vždycky hodně specifická. Někdo surfuje pět let s tím, že tráví většinu roku u oceánu a někdo to štěstí nemá a dá za rok třeba tři týdny, co mu dovolená dovolí. Takže já asi pět let, z toho tři roky po pár týdnech a poslední dvě sezóny trávím vždy pět měsíců na SríLance a tři ve Španělsku. Vždycky jsem měl tendenci předávat zkušenosti ostatním, ale neměl jsem naježděno tolik, abych přemýšlel o tom, že si udělám ISA licenci. Na konci minulé sezóny to byl Otík, kterej mě nahlodal tou myšlenkou a já si řek, že to prostě zkusím a dopadlo to. Mám za letošní sezónu odučeno opravdu hodně a ten pocit, když vidíš ty úsměvy lidí, co poprvé ochutnají surf je prostě super!
Kde sis dělali instruktorský kurz a po kolika letech surfování? Můžeš nám popsat, s čím si na kurz šel a co ti dal? Dá se říct, v čem ti kurz ISA otevřel dveře?
Kurz jsem si dělal ve Francii ve Vieux Boucau a jak už bylo řečeno, zhruba po pěti letech. Na kurz jsem šel samozřejmě s tím, že bych chtěl v budoucnu učit, ale taky sám sobě dokázat, že ten kurz zvládnu, zadarmo to rozhodně nedávaj. Docela jednoduše, spousta nových vědomostí, zkušeností, několik super kamarádů z různých koutů světa, zážitky no a v neposlední řadě ten papír, co si budem povídat. 🙂 K lektorské licenci navíc patří ještě kurz surfovýho záchranáře, kterej je samozřejmě k nezaplacení ať už surfuješ nebo ne. Tak momentálně mi otevřel dveře k „On the Road“ na kterej se fakt moc těším! Jinak jsem začal učit na SríLance, budu pravděpodobně učit děti ve Španělsku a otvírají se tím možnosti učení v podstatě po celým světě, ale to je spíš jen teorie 😉
Nemrzí tě někdy, že při perfektních vlnách jdeš zlepšovat dovednosti ostatních, na úkor těch svých? 🙂
No co si budeme nalhávat, vidět krásný vlny na lineup a nebý tam, může zamrzet, ale když pak vidíš tu radost lidí, při první sjeté pěně, je to parádní pocit. Navíc chodím zlepšovat dovednosti klidně před lekcí nebo po, když je čas a síla. 🙂
Předpokládám, že nejen díky surfingu si procestoval velký kus světa. Která místa tě okouzlil a které “vlny” ti zůstali v paměti?
No popravdě jsem toho zase tak moc neprocestoval, většinu roku teď trávím na SríLance a ve Španělsku. Minulou sezónu jsem si dal BoatTrip na Maledivách a musím říct, že tak čistá voda, super vlny, delfíni na lineupu, to jen tak nezažiješ! Pamatuju si krásný vlny na Zélandu v té době jsem ale neuměl surfovat, takže se tam prostě budu muset vrátit.
Nyní přejdeme k On the Road, prvním českém kempu, který se zaměřuje na pokročilé surfaře. Není to dobré znamení, že se český surfing posouvá zase o kus dál?
On the Road je bezesporu super projekt! Kempeři uvidí zase víc pláží, nasbírají nový zkušenosti, to je vždycky k nezaplacní! Navíc to bude zábava a o tom přece surfování je! To, že se český surfing posouvá docela rychle kupředu vidím na lidech, kteří se na naše kempy vrací! Je až neuveřitelný kolik lidí z malé země bez oceánu zajíma surfování a hlavně jak dobře surfují. Kdyby mi tenkrát v Hossegoru na pláži někdo řekl, že za pár let budu koukat na partičku čechů, kteří surfují s místníma asi těžko bych mu věřil.
Jedná se také o kooperaci mezi dvěma školami na severu Španělska. V čem ty spatřuješ největší přínos, že se na kempu podílí Surf-trip společně s Wildhousem? Přeci jen, v českém konkurenčním „rybníčku“ taková spolupráce není obvyklá.
Jasným přínosem je to, co si z toho odnesou kempeři a já věřím, že toho nebude málo! Jezdit na kemp s lidma se stejným zájme, surfovat, jezdit na výlety, grilovat, dělat oheň na pláži a bavit se, je prostě super a kdo byl, určitě mi to potvrdí! No a teď si představ, že tenhle cirkus se bude ještě pohybovat po několika různých místech na pořeží nádhernýho Španělska k tomu není třeba moc co dodávat 😉 To, že se na projektu podílí dva surf kempy je unikátní, to je pravda a doufám, že to není poslední spolupráce! Já v tomhle „rybníčku“ nikdy neplaval a plavat nechci. Pracuju pro Surf-trip, protože tomu v podstatě náhoda chtěla a jestli jedeš na kemp na Wildhous, je to jedno, jeděš přece surfovat.
Když bych se rozhodoval, zdali mám na ten kurz nebo ne, co bych měl vzít v potaz? Dá se určit, jaké jsou kritéria a co bych měl na prkně už zvládat?
Kemp je určen pro pokročílý surfaře, rozhodně nechceme aby jsi uměl jezdit barely, ale nějaký zkušenosti z lineupu by jsi mít měl. Pokud jsi začátečník, dej si ještě jednu sezónu v jednom z našich kempů a na příští On the Road tě připravíme! 😉
Je na udržení kondice nutná i nějaká jiná sportovní příprava? Fitko, běh nebo jóga? Měli by se účastníci On The Road nějak připravit? Asi se očekává se, že tam už budou samostatní a připravení na skutečné vlny.
Pokud jsi pokročilý surfař, předpokládám, že se v kondici udržuješ ať už jakkoli. Všechno co jsi řekl je na přípravu ideální. Osobně, když se ocitnu na nějakej ten měsíc doma „na suchu“ jezdím na kole a konkrétní přípravu na surf řeším trošku zábavným způsobem, ale za to zaručeným! Chodím pádlovat na rybník, tím si samozřejmě parádně udržíš techniku, výdrž, posílíš důležitý svaly a navíc pobavíš všechny rybáře okolo. Pokud bude navíc jaro nebo podzim a přidáš k tomu neopren, budeš hvězda okolí. :)))
A poslední trochu filozofickou otázkou na odlehčení, bych ten super rozhovor uzavřel. Zajímá mě, jak by odpověděl surfař na otázku z klasického pracovního pohovoru a to tedy: Kde se vidíš za 5 let?
Ideálně o pět let mladší. No dobře, zkusil jsem to taky odhlehčit.
Každopádně se přiznám, že od doby, kdy jsem dal výpověď v práci (což je dva roky) a dělám pro super partičku Surf-tripu, jsem nějak přestal plánovat. To co dělám mě baví a jen tak asi nepřestane. Tak doufám, že na tuhle otázku nebudu muset ještě dlouho odpovídat 😉
Díky za super pokec. Tak zas někdy příště ale tentokrát na line upu!