On the road – Představujeme Matěje
Tentokrát jsme vyzpovídali Matějě, zástupce surfařské školy Wildhouse, se kterou pořádáme pobyt pro pokročilé surfaře už květnu!
Jak si se dostal k surfingu a jak dlouho surfuješ? Pamatuješ si na bod, kdy sis řekl, že by tě lákalo učit na prkně i ostatní?
K surfingu jsem se dostal vlastně náhodou. Na snowboardu jsem byl zrovna na photoshootingu v Norsku a jeden den bylo tak hrozné počasí, že jsme se vydali do fjordu. Celkově myslím, že teď budu načínat sedmou sezonu. K učení mě vlastně dovedla paradoxně nouze, protože jsem chtěl u oceánu zůstat co nejdéle, ale neměl jsem prostředky. To, že mě bude bavit pak někomu představovat oceán a učit ho nejen základy byl příjemný přidaný bonus.
Kde sis dělali instruktorský kurz a po kolika letech surfování? Můžeš nám popsat,s čím si na kurz šel a co ti dal? Dá se říct, v čem ti kurz ISA otevřel dveře?
ISA kurz jsem si udělal po třetí sezoně. Byla to podmínka, se kterou jsem jel učit na Bali. Osobně to hodnotím hrozně pozitivně. Udělal jsem si k tomu ještě RLLS beach lifeguarda, což bylo hodně náročné, ale jsem rád, že vím co dělat, když něco nejde podle plánu. Samotný kurz mi dal super metodiku a dost mi to pomohlo přehodnotit, co je pro lidi ve vodě důležité.
Nemrzí tě někdy, že při perfektních vlnách jdeš zlepšovat dovednosti ostatních, na úkor těch svých? 🙂
Ta jedna část ve mě by si za to každou lekci nafackovala, ale na druhou stranu chci pro svoje svěřence vybírat ty nejlepší podmínky a vím, že když si to užijí oni, tak jsem odvedl svou práci dobře. A taky vím, že na podzim a v zimě budu mít dost času na svoje ježdění. A když je to fakt dobrý, tak si občas po lekci rychle vezmu prkno a skočím si do vody udělat pár zatáček 😉
Předpokládám, že nejen díky surfingu si procestoval velký kus světa. Která místa tě okouzlil a které “vlny” ti zůstali v paměti?
Já jsem takovej spokojenej cestovatel. Procestoval jsem velkou část severní polokoule díky snowboardingu a další místa díky surfování a musím říct, že každé místo má svoje kouzlo. Osobně mám radši spíš ten autentický zážitek, než takové ty navoněné momenty ala instagramové fotky. Kromě kouzelného severu Španělska se mi líbí spoty v Portugalsku a Maroku. Vlastně i Francie je fajn a v Indonésii jsou taky super místa, jen je třeba se trochu stranit lidí. Myslím, že každé místo má něco do sebe.
Nyní přejdeme k On the Road, prvním českém kempu, který se zaměřuje na pokročilé surfaře. Není to dobré znamení, že se český surfing posouvá zase o kus dál?
Myslím, že to není čistě první camp pro pokročilé surfaře, ale celý ten koncept je něco, co tu ještě nikdo neudělal. Co si budeme povídat, je to ambiciózní, ale taky to bude dost makačka. Nicméně věřím tomu, že se nám to v téhle sestavě povede. A doufám, že to posune všechny účastníky mílovými kroky dopředu, protože tak je celý kemp koncipovaný. Podobné campy jsou vcelku běžné u poloprofesionálních jezdců, kteří se snaží využít maximální potenciál oblasti, ve které jsou.
Jedná se také o kooperaci mezi dvěma školami na severu Španělska. V čem ty spatřuješ největší přínos, že se na kempu podílí Surf-trip společně s Wildhousem? Přeci jen, včeském konkurenčním „rybníčku“ taková spolupráce není obvyklá.
Možná právě v tom, že se trochu oprostíme od klasického „na sousedově straně plotu je tráva zelenější“ a budeme moci nabídnout to nejlepší, co jsou schopné obě školy vyprodukovat. Myslím, že to je velký krok dopředu nejen z toho surfového pohledu, ale i lidského a to je pro mě osobně možná ještě větší přesah. Když jdu učit do vody, tak taky neučím lidi jen vstávat na prkno a pádlovat na vlnu, ale snažím se, aby pochopili oceán jako celek, který nám umožňuje si užívat čas v něm. Navíc metody, finty a fígle každé školy můžou být trochu jiné, takže se toho můžeme naučit spoustu navzájem.
Když bych se rozhodoval, zdali mám na ten kurz nebo ne, co bych měl vzít v potaz? Dá se určit, jaké jsou kritéria a co bych měl na prkně už zvládat?
Kurz nebo camp je koncipovaný pro pokročilejší surfaře, takže základ základní termíny jako take off a ježdění na pěně by měly pro účastníka základem. Když to řeknu blbě, tak nechceme učit lidi od úplných začátků. K tomu jsou také jiné kurzy. Ale chceme z nich za těch deset dní vymáčknout maximum progresu a předat jim maximum znalostí o oceánu a surfování obecně.
Je na udržení kondice nutná i nějaká jiná sportovní příprava? Fitko, běh nebo jóga? Měli by se účastníci On The Road nějak připravit?
Asi se očekává se, že tam už budou samostatní a připravení na skutečné vlny. Já myslím, že zatím očekáváme neočekávané. Obecně platí, že pohyb tělu prospívá a k surfingu je skvělé třeba plavání a běh. To, co člověka nejvíc trápí, je pádlování. Jakmile se naučíte efektivně pádlovat a měnit dynamiku, tak se vám otevírá úplně nový svět. Tělo je prevít a bez přípravy si na to pádlování bude zvykat poměrně dlouho, v řádu dnů, takže když si zajdete dát pár bazénů kraulem měsíc před odjezdem, tak vám to hodně pomůže.
A poslední trochu filozofickou otázkou na odlehčení, bych ozhovor uzavřel. Zajímá mě, jak odpoví surfař na otázku z klasického pracovního pohovoru a tedy: Kde se vidíš za 5 let?:))
To nejtěžší na závěr :-D. Do pěti let bych se chtěl zdokonalit a nabrat víc zkušeností v oblasti bigwave surfingu. Možná už bude čas i na nějaké ty rodinné povinnosti, abych tak řekl… Ale kdo ví. Třeba se mi splní mé tajné přání a konečně budu dělat své vysněné povolání – rentiéra.
Díky za skvělé povídaní a že sis našel čas.