Zkuste to, je to jízda
Jogínka Bohdana Šebestová nám popsala, její první jogínské kroky i pobyt na Bali, který spolu pořádáme. Uvidíme se tam?
Ahoj Boďo, co pro tebe jóga znamená?
Jóga je pro mě životní cesta a cesta transformace. Je to komplexní systém a návod k plnému, vyrovnanému a osvobozenému životu. Pomáhá mi na cestě k poznání sebe sama, tak i světa, ve kterém žijeme.
Vzpomeneš si na svoji první hodinu?
Pamatuju, bylo to u nás v Beskydech ve studiu. Hned po první lekci se ve mě probudila zvědavost a chtěla jsem vědět, co je za tím víc.
To tě na józe tak přitahuje? Čím si tě získala?
Asi to, že je za tím spoustu tajemného, co se snažím prozkoumat a pochopit. Hlavně filozofie, témata jako vědomí, duše a vesmír a celá jeho energie. Také, jak ásany, pranajáma, vibrace a meditace ovlivňují naše tělo a mysl. Kvantova fyzika začíná dokazovat, to co jóga ví a zná již přes tisíce let. Baví mě zkoumat sama na sobě energie, poznávat sebe sama, objevovat a nechat se překvapovat, kam až mě jóga zavede. Je to věda.
Věnuješ se krom jógy také nečemu jinému? Jak vyplňuješ čas, když zrovna necvičíš jógu?
Ještě před pár lety to byl snowboarding. Dnes je to surfing. Můj život se z velké části před 4 lety přesunul na Bali kvůli firmy MalaBo, kterou jsem založila a vyrábím na Bali a v Indii spirituální šperky a oblečení na jógu. Má práce, surfing a jóga mi přináší radost do života. Jóga ve spojení se surfováním je nejúžasnější kombinace.
Pozoruješ, jak se mění svět jógy? A mění se vůbec?
Určitě ano, jóga se stala velice populární, což je skvělé. Já bych ale spíš řekla, že se změnil můj pohled na jógu, všichni se měníme a vyvíjíme.
Troufneš si říct, jaký význam má jóga pro dnešní společnost?
Žijeme ve velmi uspěchaném světě, celá naše společnost je uspěchaná, rychlejší, jsme vystaveni stresovým situacím, procházíme krizovými životními situacemi a někdy prostě potřebujeme vypnout, ale bohužel to úplně jednoduše nejde. Žijeme minulostí, strachujeme se co bude v budoucnosti, ale zapomínáme na přítomnost. A proto je tady ta jóga, kterou můžeme ovlivnit pránický tok v těle, naše myšlenky, naše vědomí a podvědomí, získat zdravý podíl ega, zbavit se strachů nebo připoutanosti a tím vším můžeme ovlivnit naše zdraví. Je fajn si ale uvědomit, že je skvělé pečovat o své tělo, ale že bychom měli pečovat také o svou duši, protože to je to, co tu zůstane napořád.
Jóga se stává stále více oblíbenou? Nese to podle tebe nějaká negativa?
Bohužel mnoho lidí přistupuje k józe, jen z pohledu fyzioterapeutického využívání ásán, kdy jste schopni energeticky ovlivnit blokace jen v periférních nádí (nádí jsou energetické dráhy, které přenáší životní energii, vědomí, ale také vibrace). Zapomíná se, že tradiční jóga je věda tisíce let stará, navržená tak, abychom ovládli naši energii a byli tak schopni ovládnout náš život a žít život více šťastně a důvodně a to za pomoci ásán, pranajámových technik, vizualizací, koncentrací, manter, praktikování krií a muder a to nás vede až k meditaci a to vše je Jóga, která nám umožní díky všem těmto technikám dostat se k hlubším nádí, zklidnit naši mysl a ten klid mysli udržet stabilní, ovlivnit naši pránu tzv. životní energii a nasměrovat naši pránu.
Na přelomu dubna a května pořádáme Jógu na Bali, jak ty vnímáš spojení jógy a prostředí ostrova bohů – Bali?
Je to dokonalá kombinace. Na Bali je velká koncentrace energie, ostrov je převážně hinduistický, jóga je hinduismem ovlivněna, i když spíše tím indickým, tak ale i zde najdete spoustu podobností. Na Bali je celá řada jógových studií a meditačních center, probíhají zde kirtany, meditace, workshopy, soundhealingy. Krom úžasných výletu po Bali, je i tohle všechno součástí našeho jógového programu na Bali.
Jaké jógové lekce na Bali vedeš a proč jsi si vybrala právě tento typ jógy?
Mé lekce jsou ovlivněny tradiční Tantrickou Hatha Jógou, která pochází z línie Sri Vidya z Himalájí a Iyengar jógou. Každý se na té své cestě vyvíjíme a k této Tantrické Hatha józe jsem se dostala tady na Bali a to postupně přes vinyása jógu. Zjistila jsem, že vinyása není úplně komplexní systém v mém pohledu na jógu, i když jsem ji tak milovala.
V tradiční Tantra Hatha józe pracujeme s dechem, při praktikování cíleně prodlužujeme nádech nebo výdech, používáme zádrže dechu, tělesné zámky a mantry, zaměřujeme se na práci s energiemi, jsme schopni energie transformovat a nasměrovat přesně tam, kam potřebujeme, používáme meditační techniky, yantru, ale i ajurvédu. Lekce jsou přizpůsobeny podmínkám, ve kterých praktikujeme, a to dle místa i denní doby. Tím mám na mysli, že lekce bude vypadat trošku jinak v tropech a jinak u nás v Česku, také bude jiná v ranních hodinách oproti večerním.
Chtěla bys něco vzkázat lidem, kteří nad jógou uvažují?
Doporučila bych začít uzavřeným kurzem, rozhodně ne otevřenými lekcemi. Nebo přijeďte k nám na Jógu na Bali, kde začneme pěkně od začátku. Zkuste to, je to jízda.
Děkuji a namasté!
Taky díky, namasté.
>>>Stále se můžeš zúčastnit oblíbeného pobytu na Bali i ty, stačí se podívat zde!<<<